Πέμπτη 28 Οκτωβρίου 2010

Έπεσε στα Γιάννενα ο Εργοτέλης

Η Κρητική ομάδα δεν μπήκε σχεδόν ποτέ στους ρυθμούς του αγώνα και οι Ηπειρώτες δικαιούνταν την πρόκριση.

Ο Νίκος Καραγεωργίου παρέταξε τον Εργοτέλη με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στην Καβάλα δίνοντας φανέλα βασικού στους Βερπακόφσκις, Καρέλη, Σαρρή με τον τελευταίο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση αν και αγωνίστηκε ως αμυντικός μέσος.....

Ο Μπακαγιόκο "χτύπησε" στο 45'Όπως αναφέρουμε και παραπάνω ο Εργοτέλης ήταν ωσεί παρόν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου έκανε μόλις ένα σουτ σε 45 λεπτά παιχνιδιού. Με τον Σκούφαλη να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον Βίσιο, οι Γιαννιώτες έφταναν με ευκολία στην περιοχή του Δασκαλάκη.

Έτσι, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπακαγιόκο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Εργοτέλη έκανε το 1-0.

Άργησε να ξυπνήσει ο ΕργοτέληςΜε την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ο Καραγεωργίου πέρασε στο ματς τους Ρομάνο, Λεάλ βελτιώνοντας την εικόνα του Εργοτέλη. Και πάλι όμως η ομάδα ήταν ακίνδυνη με αποτέλεσμα να έχει μια ανούσια υπεροχή.

Ο Εργοτέλης... έκανε την εμφάνιση του μετά το 80ο λεπτό όπου πίεσε αρκετά. Μάλιστα έχασε και την μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι όταν η κεφαλιά του Ορφανού πήγε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σικαλιά.

Έχασε το ματς και τον ΛεάλΣτις καθυστερήσεις του αγώνα ο Εργοτέλης όχι μόνο δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 αλλά έχασε και τον Σέρχιο Λεάλ. Ο Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός προσπαθώντας να αποτρέψει τον Σκούφαλη να βγει τετ α τετ με τον Δασκαλάκη τον μάρκαρε με τον Αμπάρκιολη να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.

Έτσι ο Λεάλ χάνει το ματς με τον ΠΑΟΚ αποτελώντας μια σημαντική απουσία εν όψει της κυριακάτικης αναμέτρησης.

Το live του αγώνα

93' Τελικό σφύριγμα από τον Αμπάρκιολη και νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννενα με 1-0!

92' Κόκκινη για τον Λεάλ που χάνει το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ! Ο Αμπάρκιολης απέβαλε τον Ουρουγουανό που έκανε φάουλ στον Σκούφαλη καθώς έβγαινε μόνος απέναντι στον Δασκαλάκη
83' Δοκάρι για τον Εργοτέλη! Ο Γιαλούσης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, όμως η κεφαλιά του Ορφανού πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά
82' Σχόλιο - Ο Εργοτέλης πιέζει στα τελευταία λεπτά όπου έχει κλείσει στο μισό γήπεδο τον ΠΑΣ Γιάννενα

79'
Νέα ευκαιρία για τον Εργοτέλη με το σουτ του Λεάλ να κοντράρει πάνω στα σώματα αμυντικών των Ιωαννίνων
78΄Πρώτη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Φραγκουλάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του ΠΑΣ όμως ο Σικαλιάς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια
75' Σχόλιο ο Εργοτέλης έχει την κατοχή της μπάλας όμως δεν έχει δείξει κάτι ιδιαίτερο. Ο ΠΑΣ Γιάννενα προηγείται δικαιολογημένα καθώς οι "κιτρινόμαυροι" δεν έχουν κάνει ούτε ένα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο
  • Η εικόνα του Εργοτέλη έχει βελτιωθεί στο δεύτερο ημίχρονο μετά την είσοδο των Λεάλ, Ρομάνο δίχως όμως να γίνει επικίνδυνος
62' Παραλίγο αυτογκόλ για τον Εργοτέλη! Γιαλούσης και Δασκαλάκης δεν συννοήθηκαν σωστά με τον πρώτο να στέλνει κόρνερ την μπάλα με το στήθος
  • Την τελευταία στιγμή συμπεριελήφθηκε στην αποστολή ο Σέρχιο Λεάλ με τον Καραγεωργίου να ρίχνει στο παιχνίδι τον Ουρουγουανό βγάζοντας από τον αγωνιστικό χώρο τον αρνητικό Βερπακόφσκις
  • Προκλητικό πάνο έχουν κρεμάσει οπαδοί των γηπεδούχων. "Ηπειρώτες ευεργέτες και Ηρακλειώτες ζωοκλέφτες" αναφέρει χαρακτηριστικά
50' Και πάλι ο ΠΑΣ Γιαννενα απείλησε πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο - σουτ του Ντε Βινσέντι που εξουδετέρωσε ο Δασκαλάκης
  • Ο Νίκος Καραγεωργίου προσπαθεί να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του περνώντας στο παιχνίδι τους Ρομάνο, Ρουμπάκη αντί των Καρέλη, Βίσιο

45' Τέλος ημιχρόνου

45' Γκολ για τον ΠΑΣ! Ο Ντε Βινσέντι έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μπακαγιόκο με δυνατό σουτ έκανε το 1-0
42'
Νέα μεγάλη φάση για τους Γιαννιώτες! Ο Σκούφαλης για ακόμα μια φορά πέρασε τον Βίσιο, έδωσε για τον Ντάσιο που έκανε το σουτ όμως και πάλι ο Δασκαλάκης αντέδρασε σωστά αποκρούοντας την μπάλα
35' Σχόλιο - Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει. ΠΑΣ Γιάννενα και Εργοτέλης έχουν επηρεαστεί από τον κακό αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μην έχει γίνει σουτ τα τελευταία 15 λεπτά!

• Αρκετά βαρύς είναι ο αγωνιστικός χώρος λόγω της συνεχούς βροχής με αποτέλεσμα η μπάλα να "κολλάει" σε πολλά σημεία.
19' Ο ΠΑΣ Γιάννενα έχασε ακόμα μια ευκαιρία με τον Σκούφαλη να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον Βίσιο! Ο έμπειρος μέσος έκανε ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ με τον Χίμπλιγκερ να κοντράρει και να φεύγει η μπάλα κόρνερ
15' Σχόλιο - Ο ΠΑΣ Γιάννενα είναι αυτός που έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά δίχως ο Εργοτέλης να έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός
10'
Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, η μπάλα έφυγε άουτ μετά το φάουλ του Ντε Βινσέντι
7'
Λάθος Φραγκουλάκη, ο Σκούφαλης πήρε την μπάλα, έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Δασκαλάκης απέκρουσε
6' Πρώτη φάση για τους Ηπειρώτες! Ο Σκούφαλης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, όμως το πλασέ του Ντε Βινσέντι έφυγε άουτ

1' Έναρξη αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΣ Γιάννενα:
Σικαλιάς, Ντάσιος, Πάντος, Κώτσιος, Βάντερσον, Τζημόπουλος, Ανδράλας(73' Κεϊτά), Κυργιάκος(90' Κάρλος), Ντε Βινσέντι(83' Στάθης), Σκούφαλης, Μπακαγιόκο

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Σασιασβίλι, Βίσιο(46' Ρουμπάκης), Χίμπλιγκερ, Γιαλούσης, Σαρρής, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Καρέλης(46' Ρομάνο), Βερπακόφσκις(58' Λεάλ), Ορφανός.

• Εκτός αποστολής έμειναν την τελευταία στιγμή οι Σέρχιο Λεάλ και Γρηγόρης Αθανασίου. Ο Ουρουγουανός λόγω ενοχλήσεων στην γάμπα και ο έμπειρος γκολκίπερ επειδή προβλήθηκε από ίωση.
  • Χωρίς να δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του Εργοτέλη.
  • Αν και το παιχνίδι είχε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, λιγοστός ήταν ο κόσμος που βρισκόταν περίπου 30 λεπτά πριν την σέντρα του αγώνα.
Επιμέλεια: Μανώλης Σαρρής